Zrobiliśmy chleb taki, jaki kiedyś robiły na wsi gospodynie domowe. Dlatego nazwaliśmy go „chlebem domowym”. Taki chleb robiło się jeden raz w tygodniu, przygotowania rozpoczynano w czwartek wieczorem, a do piekarni był zawożony w sobotę rano. W większych rodzinach pieczywo wypiekano we własnych piecach opalanych drewnem, zwanych na naszym terenie "sabatnikami". Po upieczeniu chleba, do nagrzanego sabatnika wkładano jeszcze ciasto drożdżowe - takie wypieki wystarczały dla rodziny na cały tydzień. Zasadą było, że gospodyni wiejska nie kupowała chleba w sklepie.
My chleb domowy pieczemy raz w tygodniu w nocy z wtorku na środę.
Przygotowania do wypieku zaczynamy w poniedziałek o 14:00: bierzemy 200 gram dobrej mąki żytniej cało ziarnistej zmielonej w naszym kamiennym młynie żarnowym tuż przed wyrabianiem, do tego dodajemy zaczątek tzn. ciasto z poprzedniego, ubiegłotygodniowego zarobienia oraz ciepłą wodę bez chloru, tak, aby uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Po wyrobieniu zostawiamy zaczyn w temperaturze 30stopni na 4 godziny.
Po tym czasie dodajemy mąkę żytnią 720 i ciepłą wodę i zostawiamy w około 30 stopniach na 8 godzin. W nocy ze poniedziałku na wtorek, około 2:00, znów dodajemy mąkę żytnią i wodę, wyrabiamy i pozostawiamy na następne 4 godziny. O 6 rano w wtorek do wcześniej przygotowanego zakwasu dodajemy mąkę żytnią, mąkę pszenną, maślankę lub serwatkę i miód i to pozostawiamy na 12 - 16 godzin w zależności od tego, czy jest zima czy lato, czy pada deszcz i jest wilgotno.
Około 22:00 – 24:00 we wtorek dodajemy mąkę żytnią i pszenną oraz wodę z rozpuszczoną solą i czekamy, aż ciasto urośnie. Formujemy 3-kilogramowe bochenki, czekamy, aż wyrosną i wkładamy do bardzo mocno nagrzanego (270- 280 stopni) pieca kamiennego, pieczemy z opadającą temperaturą, smarując w międzyczasie pieczony chleb kilka razy wodą.
I tak po prawie 36 godzinach pracy uzyskujemy chleb, którym, odpowiednio przechowywanym, możemy się zajadać przez 5 - 7 dni.
Jak widzicie nie jest to łatwe i, aby uzyskać efekt, potrzeba dużo pracy, odpowiedzialności, sumienności i fachowości naszych piekarzy. Niebagatelne także jest, jaką mąkę się używa.
Chleb domowy w piekarni Consonni powstaje tylko dwa razy w tygodniu na środę i piątek. Paczek DPD w piątek nie wysyłamy więc mając na uwadze powyższy opis procesu jego powstawania, należy zamówić go najpóźniej w poniedziałek rano a zostanie dostarczony w czwartek lub piątek kurierem.
Składniki: woda, mąka PSZENNA, mąka ŻYTNIA , MAŚLANKA , miód, sól
Wartość odżywcza w 100g produktu
Wartość energetyczna – 955kJ / 225kcal
Tłuszcz – 0,85g
Kwasy tłuszczowe nasycone – 0,23g
Węglowodany – 48g
Cukry – 0,72g
Błonnik – 2,2g
Białko – 5,3g
Sól – 1,2g
Koszty wysyłki
Kurier DPD
Przelew online (Przelewy 24 15 zł
Przelew tradycyjny 15 zł
Płatność przy odbiorze 18 zł
śląsk 18 zł
Przelew online (Przelewy 24 0 zł
Przelew tradycyjny 0 zł
Płatność przy odbiorze 0 zł
-
UWAGA!
Ze względu na dbałość o jakość produktów dostarczanych naszym Klientom, w sklepie internetowym Consonni sprzedajemy tylko te produkty z oferty Consonni, których transport jest możliwy bez straty na jakości i smaku. Produkty wymagające chłodni: takie jak torty, ciasta, torciki i lody dowozi nasz kierowca do miast: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Katowice oraz obszar Śląska - będą do odbioru w naszych lokalach firmowych. - Zamówienia na torty, ciasta, torciki należy składać w 3 dniowym wyprzedzeniem.
Zamówienia do miast innych niż Częstochowa / Kamyk będzie możliwe od odbioru jedynie w dni: wtorek, czwartek i sobota. Zamówienia indywidualnie można dodatkowo konsultować pod numerem telefonu 660 505 416