obraz

Co znaczy dobry chleb? - Opowiada Zdzisław Bartelak

Jaki powienien być dobry chleb?

Polskie pieczywo od dawna znane jest w Europie ze swej wyjątkowej jakości. W Folwarku Kamyk utrzymujemy tradycje piekarnicze w niezmienionej formie. Sekret smaku naszego chleba polega na prowadzeniu zakwasu żytniego trudną, pięciofazową metodą. Bochenki pieczemy w małych ilościach, a ciasto przerabiamy i formujemy ręcznie. Jedynie o takim chlebie można powiedzieć, że jest tradycyjny, prawdziwy i wartościowy. Jestesmy przekonani, że nasza trudna i ciężka praca przyniesie efekty w postaci grona stałych klientów - miłośników "dobrego jak kiedyś".

NA FOLWARKU KAMYK KAŻDY CHLEB JEST WYPIEKANY NA ZAKWASIE

Zakwas piekarski to kultura bakterii - pałeczek kwasu mlekowego, rozwijających się w pożywce z mąki żytniej i wody. Fermentacja mlekowa wywołana przez bakterie kwasu mlekowego polega na przetwarzaniu weglowodanów zawartych w mące żytniej w kwas mlekowych i duże ilości dwutlenku węgla, nasycając ciasto jego pęcherzykami, co powoduje spulchnianie ciasta. Tak więc zakwas jest spulchniaczem - najstarszym jaki zna ludzkość. Zawiera wspólnotę różnych żyjątek (żywe kultury bakterii mlekowych, dzikie drożdże) a ponadto inne bakterie (m.in. bakterie octowe). Takie wspólnoty bakterii mają szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Dobroczynny wpływ pieczywa na zakwasie

  • naturalny kwas mlekowy zawarty w pieczywie ma szczególnie ważną rolę w regulowaniu układu pokarmowego, regulując jego pH!
  • bakterie kwasu mlekowego rozkładają i w dużym stopniu eliminują z pieczywa substancje rakotwórcze, takie jak azotany, azotyny, toksyny pleśniowe, a także formy przertwalnikowe pleśni i bakterii. Kwas mlekowy nagromadzony w pieczywie zapobiega chorobom nowotworowym.
  • bakterie kwasu mlekowego w przewodzie pokarmowym hamują rozwój bakterii chorobotwórczych
  • chleb na zakwasie zawiera mniej węglowodanów, więc jest mniej tuczący.
  • długotrwała fermentacja mlekowa rozkłada kwas fitynowy występujący w zbożach, uniemożliwiający przyswajanie cennych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk, miedź, kobalt, mangan, tylko chleb na klasycznym pięciofazowym zakwasie zawiera komplet mikroelementów.
  • Jedynie chleb przygotowany z zakwasów fermentowanych w oparciu pp naturalny zaczątek piekarski można uznać za wartościowy dla naszego zdrowia. Chleb pełnoziarnisty, pieczony na zakwasie można śmiało określić najzdrowyszym składnikiem naszej diety. W Folwarku Kamyk chleby wypiekane na naturalnym zakwasie smakują tak jak dawniej. Ziarno z naszych chlebów razowych mielone jest we własnym młynie kamiennym tuż przed wyrobieniem ciasta.

Najważniejsze zalety diety bogatej w produkty pełnoziarniste i razowe

  • Dłuższe uczucie sytości po posiłku
  • Sprawniejsze działanie układu pokarmowego
  • Zredukowanie ryzyka chorób serca
  • Zmniejszenie ryzyka cukrzycy
  • Zredukowanie ryzyka nadwagi
  • Pomoc w kontroli wagi
  • Zredukowanie chęci sięgania po słodycze
  • Lepsze samopoczucie

Walory zdrowotne pieczywa pełnoziarnistego i razowego

chlebek.jpg (885 KB)

  • Mąka pełnoziarnista, z której powstają pełnoziarniste produkty zawiera wysoki poziom błonnika.
    Znajduje się on głównie w łusce ziarna. Błonnik jest skomplikowanym związkiem, nieulegającym rozkładowi podczas trawienia. Jest niezbędnym elementem w naszej diecie wywyłując wiele korzystnych efektów fizjologicznych: zwalnia szybkość jedzenia, wzmaga wydzielanie śliny, powodując tym rozcięczanie próchniczogennych cukrów, wiąże i usuwa z ogranizmu zbędne lub szkodliwe substancje, pochłaniając płyny pęcznieje, co wytwarza poczucie sytości i ułatwia pracę jelit. Błonnik wiąże i usuwa również część zawartego w pożywieniu tłuszczu.
  • Produkty pełnoziarniste są najlepszym źródłem węglowodanów (cukrów) złożonych. Ich zdecydowanie najważniejszym składnikiem jest błonnik pokarmowy.
  • Pełne ziarna zawierają fitoestrogeny, sterole, a także witaminy oraz minerały (m.in. witaminę E, potas, wapń, żelazo i fosfor.
  • Jedząc produkty pełnoziarniste, możesz zapobiec różnym dolegliwościom i chorobom. Badania wykazały, że nieoczyszczone zboża:
    - pomagają schudnąć, zawarty w nich błonnik ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia i daje na długo uczucie sytości; - zapobiegają cukrzycy typu II (regulują poziom cukru we krwi)
    - obniżają ryzyko chorób serca; usprawniają pracę przewodu pokarmowego
    - mogą zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego.
  • Razowy chleb jest nie tylko mniej kaloryczny, ale dostarcza zdecydowanie więcej składników odżywczych. Jest lepszym źródłem białka, witamin (szczególnie z grupy B oraz E) i składników mineralnych (magnezu, żelaza, manganu) oraz błonnika pokarmowego. Zawiera też niewielkie ilości oleju bogatego w wielonasycone kwasy tłuszczowe i lecytynę.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z naszej produkcji

Polecamy z naszej oferty